Osiedle Przybyszówka

POŁOŻENIE I OPIS

Osiedle usytuowane w zachodnim krańcu miasta obejmuje obszar dawnej wsi Przybyszówka. W jego obręb wchodzą tereny położone po północnej stronie ulicy Krakowskiej zwane Dworzysko oraz obszary rozciągające się po obu stronach doliny rzeczki Przyrwa w górę jej biegu. Zachodnie krańce osiedla wyznacza granica miasta, natomiast wschodnie ulice Tarnowska, Strzyżowska i Ustrzycka. W 2008 roku osiedle liczyło 6213 mieszkańców. Przybyszówka powstała najpewniej w drugiej połowie XIV w., jakkolwiek pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi dopiero z 1409 roku, następne z lat 1424-1439. Pierwszym jej właścicielem był zapewne Jan Pakosławic. W tym czasie na terenie wsi był już drewniany kościół parafialny pw. św. Mikołaja. Wieś była niejednokrotnie niszczona przez wrogie najazdy, m.in. przez Tatarów w 1624 i 1672 roku. W 1785 w Przybyszówka liczyła 629 mieszkańców. Nieco ponad sto lat później, a dokładniej pod koniec XIX wieku, miała ich trzykrotnie więcej.W tym czasie wieś była stosunkowo duża i zasobna, miała 294 gospodarstwa, dwór i folwark należący do Grabińskich. W 1977 roku wschodnią część wsi przyłączono do Rzeszowa, na części jej gruntów powstało z czasem osiedle Kotuli. Pozostałą część wsi włączono w 2007 roku. Na osiedlu dominuje zabudowa indywidualna, dopiero od niedawna na jego teren wkroczyło budownictwo wielorodzinne. Główną oś zabudowy dawnej wsi tworzy ulica Dębicka, boczna ulicy Krakowskiej. Nowsza zabudowa, tak mieszkalna, jak i usługowa rozciąga się po obu stronach ulicy Krakowskiej. W latach 2005 – 2008 przebudowano ulice Tarnowską, Ustrzycką i Sanocką.

OSIEDLOWE ULICE

W obrębie osiedla znajdują się następujące ulice, bądź ich części: Arystokratyczna, Błękitne Wzgórza, Bracka, Ceramiczna, Ciche Wzgórze, Dębicka, Dworzysko, Działowa, Kotuli, Galicyjska, Gorlicka, Janiowe Wzgórze, Jasielska, Jordanówka, Krakowska, Leśne Wzgórze, Łanowa, Ługowa, Magnacka, Magurska, Mielecka, Niżańska, Oświatowa, Pańska, Ropczycka, Sanocka (numery nieparzysty), Słoneczny Stok, Stadionowa, Furtaka, Strzyżowska (numery nieparzyste), Szlachecka Świdrówka, Tarnowska (numery nieparzyste), Usługowa, Ustrzycka, Wadowicka, Zakopiańska, Zielone Wzgórze i Złocista.

WAŻNIEJSZE OBIEKTY I INSTYTUCJE

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana III Sobieskiego oraz Gimnazjum nr 14 przy ulicy Dębickiej, Dom Strażaka, Ośrodek Zdrowia.

KOŚCIOŁY, KLASZTORY I PARAFIE

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja przy ulicy Dębickiej, według źródeł kościelnych parafia sięga początkami 1313 roku.

RADA OSIEDLA

Przewodniczący Czesław Chlebek; wiceprzewodniczący Włodzimierz Cupryś i Grzegorz Kory; sekretarz: Maria Sebzda; członkowie: Józefa Winiarska, Andrzej Gutkowski, Stanisław Biały, Zbigniew Pisarczyk, Eugeniusz Rączy, Mariusz Soboń, Tadeusz Drozd, Anna Kowalczyk, Andrzej Zabawski, Andrzej Krzywkowski i Mariusz Krupa.

Dodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: